GroupMedia – Usługi dla wydawców i selfpublisherów

Cennik przygotowania książek do druku

Poznaj ceny przygotowania publikacji do druku, ale i te czasami nieoczywiste aspekty, które mogą zarówno podwyższyć jak i obniżyć cenę. Wycena przygotowania książki do druku jest skomplikowana, zawsze jest jakieś „ale”, jest też sporo opcji. Poniższy cennik jest oczywiście jakimś punktem wyjścia, ale zachęcamy do kontaktu i ustalenia szczegółów, bo często jest to korzystne.

Spis treści – Cennik przygotowania książek do druku

Ceny przygotowania publikacji liczymy według arkusza wydawniczego (tj. 40 000 znaków ze spacjami) dla publikacji, które w większości składają się z tekstu.

Jeśli układ tekstu jest skomplikowany, rozdrobniony, gazetowy i/lub zawiera dużo dodatkowych elementów jak wyróżnienia, wyimki, wykresy, tabel, listy, częste podrozdziały itp. – według stawki za stronę.

Skład i łamanie książek CENNIK

 • Tekst prosty (beletrystyczny, może zawierać małą ilość przypisów i zdjęć) – od 90 zł netto za arkusz wydawniczy,
 • Tekst średnio skomplikowany (tekst z niewielką zawartością zdjęć, tabel, przypisów, schematów lub tekst naukowy prosty, ale np. historyczny, medyczny, prawniczy, zawierający utrudnienia tekstowe jak słowa z innych języków, dużo dat, terminów, skrótów itp.) – od 120 zł netto za arkusz,
 • Tekst skomplikowany (tekst z dużą ilością zdjęć, tabel, przypisów, schematów itp.) – od 160 zł netto,
 • Publikacje o niestandardowym układzie tekstu (np. poradniki, podręczniki, raporty) – od 12 zł netto za stronę,
 • Czasopisma, magazyny, gazety (publikacje o znacznym rozdrobnieniu tekstu) – od 50 zł netto za stronę,
 • Projekt graficzny książki (layout) – od 500 zł netto,
 • Projekt i przygotowanie całej okładki do druku (przód, tył, grzbiet) – od 1000 zł netto.

Ceny są netto, czyli doliczamy do tych kwot 23% podatku VAT.

Pozostaje jeszcze pytanie, ile to jest dużo zawartych elementów. Zatem: 10 przypisów, 10 prostych kilkuwierszowych tabel czy zdjęć, to jest mało i tego nie liczymy. Średnio, to 200 przypisów, 50 zdjęć, 30 tabel, itp. A dużo, to więcej od średnio : -)

W ogólnym cenniku bardzo trudno zmieścić publikacje typu książki dla dzieci, tomiki poezji, książki kucharskie, albumy itp. Przy takich publikacjach jest za dużo opcji, dlatego proponujemy wyceny indywidualne na podstawie przedstawionych założeń i nadesłanych materiałów.

Oczywiście stosujemy rabaty ilościowe, im dłuższa publikacja, tym cena będzie mniejsza. Publikacje mają średnio 10-15 arkuszy wydawniczych, więc większe ilości są zawsze negocjowane. Ale jest też odwrotność sytuacji, bo krótkiej publikacji, która ma np. 2 arkusze niestety nie wykonamy w cenie podstawowej, będzie pewnie drożej.

Tu warto nadmieniać, że podejmujemy się zleceń od 500 zł netto. Nie dotyczy to oczywiście stałych klientów, którzy zlecają nawet jakieś mniejsze materiały, poprawki, wznowienia itp.

Odrębnym kryterium jest skład w języku obcym. W większości przypadków podnosi on cenę co najmniej o 20% a dla języków azjatyckich, może być to jeszcze więcej. Najczęściej są to wyceny indywidualne.

Cena przygotowania książki do druku – aspekty ogólne

Warto wspomnieć, że na ceny przygotowania publikacji mają wpływ ogólne czynniki, jak:

 • Długość i wielkość współpracy. Zlecasz kilka książek rocznie, możesz liczyć na rabaty i niższe ceny.
 • Częstotliwość. Dotyczy to bardziej periodyków. Przy stałym zleceniu składu np. miesięcznika zawsze warto się potargować.
 • Organizacja współpracy. Najbardziej cenni klienci mają wszystko przygotowane na czas, oddają prawidłowo przygotowane materiały, a publikację robimy z nimi w kilku zaplanowanych wspólnie ruchach. Ale są i tacy, którym liczba etapów przygotowania się nie kończy, ciągle coś zmieniają, podmieniają, z umówionych dwóch korekt wykonują siedem, już na ostatniej prostej przypominają sobie, że to nie ten ISBN, a autorów miało być dwóch – Ci drudzy zapłacą pewnie więcej :- ).
 • Wiedza i technologia. Wiedza na temat przygotowania książki to klucz do bezstresowego jej przygotowania, ale i droga do najniższej ceny. Przykłady: Dziś korekta na PDF-ie to norma, ale niektórzy chcą wypisywać w mailu, że błąd jest na stronie 231 w wersie 17. Obecnie można przekazać duże pliki poprzez internetowy dysk, ale zdarzają się tacy, którzy wyślą nam 50 maili ze zdjęciami. Wiecie już o co chodzi: technologie skracające czas pracy, zwiększające produktywność są premiowane cenami naszych usług.
 • Intencje wydania publikacji. Musisz określić, czy Twoja publikacja startować będzie w konkursach edytorstwa czy szef kazał zrobić Ci szybko raport, który w jednym egzemplarzu wyląduje na tej półce, gdzie nikt nie zagląda. Nie oznacza to wcale, że są publikacje źle i byle jak przygotowywane. Naprawdę mamy różną „czułość typograficzną” i różne potrzeby.

Do współpracy przy przygotowaniu publikacji ruszaj więc choć z podstawową wiedzą, trzymaj się ustalonych zasad, dobrze przygotuj materiały a my odwdzięczymy się dobrymi cenami.

Skład i łamanie publikacji: czas – jakość – cena

To już stara maksyma, że jak ma być tanio i szybko, to nie będzie dobrze. Coś w tym jest. Prawidłowo przygotowana publikacja wymaga sporo czasu. Pracując pod presją czasu nie raz myśli się, czy zdąży się jeszcze sprawdzić takie czy inne rzeczy. Czy da się poprawić coś, co w sumie wygląda prawidłowo, ale warto by jeszcze wyeksponować, poprawić, ale niski budżet i związany z tym krótki czas nie pozwala.

Pamiętaj o powiązaniu tych trzech czynników.

Za co możesz zapłacić dodatkowo?

Ceny obejmują skład komputerowy książki, czyli ułożenie tekstu i innych gotowych do wstawienia elementów (zdjęcia, wykresy) na stronach publikacji zgodnie z zaprojektowanym graficznym projektem publikacji.

W cenie jest wykonanie ostatniej, najczęściej kosmetycznej korekty na składzie, już w pliku PDF. Także korekta techniczna eliminująca błędy samego składu.

Są jednak rzeczy, których te powyższe ceny nie obejmują, np.:

 • Wprowadzenie dużej korekty na złożonym już pliku lub tzw. przeskład, czyli zmiany, które w znacznym stopniu poprzesuwają akapity, rozdziały itp.;
 • Przygotowanie projektu graficznego publikacji (layoutu). Dla publikacji beletrystycznych bardzo rzadko dodajemy cenę za przygotowanie projektu publikacji. Layout książki typu powieściowego jest dość prosty, choć potrzebny, aby „dobrze się czytało”. Natomiast publikacje o większym stopniu skomplikowania zawsze wymagają przygotowania indywidualnego układu, który jest odpłatny.
 • Przygotowanie zdjęć. Nie rozliczamy tego, jak w publikacji jest 10 zdjęć. Ale gdy jest ich sporo więcej, a są jakiejś słabej jakości, wymagają poprawy kolorystycznej czy bardziej skomplikowanych usług, jak np. szparowanie, wtedy taki materiał jest odrębnie wyceniany.
 • Przygotowanie wykresów, schematów itp. Z praktyki wynika, że większość tego typu elementów trzeba przerobić, aby nadawały się do druku i pasowały do publikacji. Rzadko zdarza się, aby dostarczono nam wykresy przygotowane w plikach wektorowych, a tylko takie można uznać za gotowe do wstawienia. Tu też są wyceny indywidualne, bo sporo zależy od tego w czym i jak zostały one przygotowane.

Poza tym staramy się współpracować na zasadach życzliwości. Nie doliczamy za jakieś drobne zmiany, które wynikły z przyczyn niezależnych od wydawcy czy autora. Nie pobieramy dodatkowych opłat za przygotowanie pliku do internetu czy okładki do prezentacji. Jak zobaczysz coś jeszcze w tekście już na pliku wysyłanym do druku i chcesz poprawić, to przecież nie policzymy tego jako jakieś płatnej tury korekty. Jeśli masz niski budżet z projektu to i my się dostosujemy, ale oficjalnie nie przyznamy się, że zrobiliśmy taniej :- ). Wszystko po ludzku, ze wzajemnym zrozumieniem potrzeb.

Jak prawidłowo wysłać zapytanie o cenę przygotowania publikacji?

 1. Zmierz swoje materiały. Wyślij nam informację typu: Tekst o długości 20 arkuszy wydawniczych, zawiera 5 tabel, 70 zdjęć, 29 przypisów i 8 wykresów.
 2. Określ, co chcesz zlecić do wykonania: korektę tekstu, przygotowanie środka publikacji, projekt okładki, przygotowanie do druku zdjęć, wykresów, zrobienie wersji elektronicznych itp.
 3. Określ, czy publikacja ma być przygotowywana do druku czy tylko do internetu. Ta informacja ma spory wpływ na cenę. (Pamiętaj jednak, że publikacja przygotowana tylko do internetu, nawet w przyszłości, bez sporych zmian, nie będzie nadawać się do druku).
 4. Jeśli chcesz zlecić projekt okładki, napisz czy masz na nią materiały? Czy trzeba będzie np. kupić do jej przygotowania jakieś zdjęcia? Czy może do wykonania rysunku na okładkę potrzebny będzie rysownik, grafik itp.?
 5. Określ, czy planujesz dużą korektę na złożonych plikach czy masz już bardzo dobrze przygotowany tekst? To kluczowa kwestia. Bogata korekta na złożonych plikach jest wyceniana dodatkowo.
 6. Jeśli w publikacji mają być zdjęcia, wykresy, schematy itp. napisz, czy są one gotowe do wstawienia czy potrzebują dodatkowej obróbki? Określ też, czy te elementy będą w publikacji w kolorze czy czarno-białe?
 7. Napisz, kiedy publikacja ma być gotowa? Kiedy chcesz ją wydać?

Ostatnio dodane wpisy

Wpisy w kategoriach